Bahçe İlaçlama

Tüm gün sıcaktan bunaldığımız yaz akşamları, balkonda ya da bahçede keyif yaparken bir haşereyle karşılaşmak hiç hoş olmaz değil mi? Ansızın çıkıp gelen devasa bir fare, ya da çeşitli bahçe böcekleri.. Karnını doyurmaktan başka bir amacı olmasa da, varlığıyla bile bizim içimizi ürpertmeye yeten bu haşerelerin, yaşam alanlarımızda olmasını hiçbirimiz istemeyiz. Bu nedenle ev ve bahçe ilaçlama konusunda son derece titiz davranıp haşereleri yaşam alanlarımızdan uzaklaştırırız. Yalnızca bahçede otururken değil, camları açık bıraktığımız her an bahçedeki haşerelerin tehdidiyle karşı karşıyayız. Çünkü haşerelerin çoğu çok iyi tırmanır ve hiç tahmin etmeyeceğiniz yerlerden karşınıza çıkar. Bu nedenle, haşere varlığında ilaçlamanın öneminin farkına varmanız gerekir.

Bahçe İlaçlama

Eviniz bahçe içinde olsun ya da olmasın evinizde haşereyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Genelde eve dışarıdan gelen böcekler, yaşam alanlarımıza kısa sürede adapte olarak temasta bulunduğumuz alanlara parazit ve mikrop bırakırlar. Evde yapacağınız ilaçlama işlemi haşere varlığını büyük ölçüde ortadan kaldırsa da, dışarıdan eve geldiği yerde bir yuva oluşumu varsa ve gerekli önlemleri almıyorsanız, tekrar evinizi ziyaret etmeleri kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple, yalnızca ev değil bahçe ilaçlama işlemi de yapmanız en sağlıklı yöntem olacaktır. Bu noktada, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarla çalışan, sertifikalı ve garantili uzman ilaçlama firmalarıyla çalışmanız gerekmektedir.

Bahçe İlaçlamada Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • İlk olarak, bahçenizde bir istila mı söz konusu yoksa haşereler bahçenize sadece ufak bir ziyaret mi yapmış, bunu anlamalısınız. Bunu tespit etmek için, bitkilerinizi detaylı incelemelisiniz. Bahçenizde ufak zararsız böcek ve solucanlar var mı? Eğer yoksa bu büyük haşerelerin var olduğunu gösterir. Çünkü zararlı haşereler bu küçük böceklerle beslenir. Ayrıca bitkilerinizin çürük, delikli ya da ezilmiş kısımları varsa bu da bilgi verebilir. Son olarak bahçenin kuytu köşelerinde fare ve yılan yuvaları olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu analiz sırasında bulduklarınızı bahçe ilaçlama firmasına bildirmelisiniz. Bu doğrultuda ilaçlama işlemini gerçekleştireceklerdir.
  • Bahçenizdeki fazlalıklardan kurtulmalısınız. Aşırı uzun ve yabani otları söküp atın. Çimenlerin boyunu olabildiğince kısaltın ve ağaçlarınızı sık sık budayın. Ayrıca ağaçların ilaçlama ve aşılama işlemlerini de ihmal etmeyin.
  • Bahçenize böceksavar bitkiler ekebilirsiniz. Mesela lavanta, pek çok haşerenin rahatsız olduğu bir çiçektir.
  • Son olarak evinizde de haşere oluşumuna dair ipuçlarını arayın. Böylece ilaçlama işleminin sonucunda kazanan siz olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Üsküdar Böcek İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir