Fare çeşitlerine göre ilaçlama türleri

Sıçangiller sınıfına ait olan fare kemirgen bir memeli hayvandır. Birçok çeşidi bulunmakla birlikte ülkemizde en yaygın görülen türleri lağım faresi (sıçan), tarla faresi, ev ve çatı faresidir.  Son derece tehlikeli olan bu hayvan tarihte veba salgını hastalığı ile Avrupa nüfusunun üçte birini yok etmesiyle bilinir. Barınmak için kendine pis ve karanlık ortamları tercih eder.
Lağım fareleri kanalizasyon borularında, lağım atıklarında ve giderlerde yaşar. En tehlikeli türlerden biri olan lağım faresi pis ortamlardan taşıdığı bakterileri yaşam alanlarımıza sızdırdığında çeşitli salgınlar, hatta ölümcül hastalıklar kaçınılmazdır.
Tarla fareleri üreticileri ve tüketicileri büyük maddi ve manevi kayıplara uğratır. Bahçelere, tarlalara sızarak meyve ve sebzelerin üstüne salya ve dışkısıyla virüs bırakır. Tükettiğimiz besinlerin görüntüsü sağlam olsa dahi içinin bakteri barındırdığını anlamamamız mümkün değildir. Aynı zamanda gıdaları kemirerek zarar verir.
Ev ve çatı fareleri genellikle çatılarda, depolarda veya bodrumlarda barınır. Kapalı ve kirli ortamlarda oluşan pirelerle iç içe olan bu kemirgen, yaşam alanımıza dahil olduğunda diğer türler gibi önünü alamayacağımız sorunlara sebep olabilir. Evlerde açıkta bırakılan gıdalara saldırır ve mobilyaları kemirerek hasara uğratır. Farelerde koku alma duyusu fazlasıyla geliştiğinden açıkta olmayan yiyecekleri dolaplarda dahi olsa bulabilme özelliğine sahiptir. Uygun bir anı yakaladığında ise avına saldırır. Fareler çok hızlı hareket edebilen canlılar olduklarından insan eliyle yakalanmaları mümkün değildir. Fiziksel özellikleri gereği ufacık deliklere dahi girebilirler.
Fare ile mücadelenin en iyi yolu fare ilaçlama hizmetlerinden faydalanmaktır. Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı belge ve ruhsata sahip firmalar tarafından uygulanan böcek, arı, akrep, pire vb. ilaçlama türleri son derece sağlıklı bir sonuç verir. Etraftaki hiçbir canlıya zarar vermeden uygulanan bu işlem uzman bir ekibin ilaçlama yapılacak alana gelip ufak bir keşif yapmasının ardından başlar. İlaçlama yapılacak yerler, canlının türü ve ilaçlama türü belirlenir. İlaçlama sonrasında belli bir süre işlem görmüş ortamda derinlemesine temizlik yapılmamalıdır.Bakırköy böcek ilaçlama firmamız her türlü böcek ve haşere ilaçlamasında Sağlık Bakanlığından onaylı ilaçlama teknikleri ile en iyi hizmeti vermektedir.

Bir önceki yazımız olan Pire İlaçlama Yöntemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir