İlaçlamanın Ardından Temizlik Yapılır mı?

İlaçlamanın ardından temizlik yapılır mı sorusu, en fazla merak edilen soruların başında gelmektedir. Özellikle de ev hanımları için evlerinde yapılan bir böcek ilaçlaması sonrasında temizlik yapılıp yapılamayacağı ya da nasıl ve ne zaman yapılacağı çok fazla merak uyandıran bir konudur. Bu konuya açıklık getirmek gerekirse, doğru zamanda doğru şekilde yapılan bir temizliğin, ilaçlama işleminin sonucuna olumsuz bir etkisi yoktur. Ancak, yanlış bir zamanda yanlış şekilde yapılacak olan temizlik, yapılan böcek ilaçlama işleminin etkisini yok edebilmektedir.

İster evinizde, ister ofiste ve iş yerlerinde olsun ilaçlama sonrası temizlik için bazı noktaların göz ardı edilmemesinde fayda vardır. Bunlardan ilki, sizin için yapılan ilaçlamanın türüne özel uygulamayı yapan görevliden “doğru zamanı” kesin olarak öğrenmenizdir. Çünkü her ilaçlama tekniği için farklı zamanlar geçerlidir.

Örnek vermek gerekirse, jel ilaçlama sonrasında temizlik yapılmasına gerek bile duyulmazken, sıvı ilaçlamalar sonrasında kuru temizlik yapılmasında bir sakınca yoktur. Ancak iş ıslak temizliğe geldiğinde, detaylı bir ıslak temizlik için en az 2-3 hafta beklenmesi gerekmektedir!

Uygulamanın yapıldığı alanlarda ki bu alanlar böceklerin en yoğun olduğu barındığı alanlardır, ilacın kalıcılığını ve etkisini daha uzun vadede sağlamak için 15 gün ıslak temizlik asla yapılmamalıdır.

Ancak açıkta ve sık kullanılan alanlarda, örneğin evinizde emekleyen bir bebeğiniz varsa, evcil bir hayvanınız varsa onların sık temas ettikleri bölgelerde, masa, tezgâh üstlerinde ıslak temizlik yapılabilir.

İlacın kullanıldığı alanların başında gelen süpürgelikler, dolap arkaları altları ve içleri, fırın ocak altları arkaları, aspiratör çevresi, koltukların arkaları gibi alanlarda ıslak temizlik yerine kuru temizlik tercih edilmelidir. Aksi durumda ıslak temizlik ilacın etkisini yok edecektir.

Kuru temizliğin tercih edilmesi sayesinde, bu alanlarda etkisini sürdürecek olacak ilaç, yumurtadan çıkacak olan ve ilaca henüz temas etmemiş olan böceklere de etki edecektir.

Bir önceki yazımız olan Hamam Böceği Kabusunuz Olmasın başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir