Kırkayak Sokması

Kırkayak sokması vakası ile her yerde karşılaşabilirsiniz. Toplumumuzda var olan en büyük yanılgı şüphesiz haşerelerin kırsal bölgelerde çıktığıdır. Fakat bilinenin aksine; kalabalık, sıcak ve toplum düzeninin oturduğu metropoller haşerelerin merkezi haline gelmektedir. İşte çok ayaklı olmaları ile bilenen kırkayaklar da kırsal ve metropol fark etmeksizin sizlerin yaşamına dahil olmaya çalışan zararlı canlılar arasında yerini alır. Bu nedenle kırkayak ile mücadele etmek oldukça önemlidir. Kırkayaklar hem şekil ve dış görünüm olarak hem de fizyolojik olarak diğer haşere türlerine göre oldukça farklı bir yapıdadır. Gerek ayak sayıları gerek iç içe geçen boğumlu derisi ile her zaman en çok araştırılan haşerelerden biri olmuştur. Bu haşereden kurtulmanın tek yolu profesyonel kırkayak ilaçlama uygulamasından geçmektedir. Kısa sürede sonuç veren operasyonumuzdan faydalanmak için firmamız ile günün 24 saati iletişime geçebilir, uzman kadromuzdan destek alabilirsiniz.

Kırkayakların Özellikleri

Kırkayakların özellikleri haşerelerin yok edilmesinde önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Kırkayak sokması vakası ile karşılaştığınızda nasıl bir haşerenin saldırısına uğradığınızı anlamanız adına bu haşerenin özelliklerini sıralayabiliriz;

  • Kırmızı, siyah ve de genellikle koyu renklerde olan bu haşere otçul olarak beslenmektedir.
  • Ağaçların üzerinde, yeşillik alanlarda, saksılarımızda ve bahçelerde çok fazla sayıda ve türde olan haşereler, çıyanlarla karıştırılsa da onlara göre daha zararsız ve zehirsiz haşerelerdir.
  • Çok fazla ayağa sahip olması nedeniyle yavaş hareket eden bu haşerenin en az 36 en çok ise 750 tane ayağı olanına rastlanmıştır.
  • Ülkemizin verimli topraklarında ve yeşil bitki örtüsünde oldukça fazla türü bulunan bu haşereden kurtulmak için pek çok yol ve yöntem denenmiştir.

Kırkayak ve diğer tüm haşereler ile mücadele eden firmamız ile iletişime geçerek böcek ilaçlama randevusu talep edebilir, yaşam alanlarınızı koruyabilirsiniz.

Kırkayakların Zararları

Otçul oldukları için insanları çıyanlar gibi yem olarak ısırmayan kırkayakların bazı zehirli türleri insanları farklı sebeplerden dolayı ısırabilmektedir. Hafif bir acı ile kendini gösteren kırkayak sokması esnasında, salgıladıkları bazı sıvılar zehirli olabilmektedir.

  • Deride kızarıklık, döküntü, kaşıntı, su toplama gibi belirtilerle birlikte en fazla yanma ve acı hissi görülür.
  • Böceklerin yol açtığı hastalıklardan en önemlisi olan ısırma sokmaları asla ihmal edilmemelidir.
  • Kırkayak sokmalarını da mutlaka önemsemeli ve bir sağlık merkezine ısırılan bölgeyi göstermelisiniz.

Tuzla Böcek İlaçlama olarak sadece kırkayak ilaçlama işlemlerinde değil tüm böceklerle mücadelelerde sizlere her zaman garantili sonuçlar vermekteyiz. Bizlere ulaşmak için 7/24 hizmet veren çağrı merkezlerimizi hemen arayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tuzla Tersaneler Mahallesi Böcek İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir