Okul İlaçlama

Çocukların evden daha çok vakit geçirdikleri, ikinci evi haline gelen okullarda veliler elbette güvenlik ve hijyen arar. Çocuklarının iyi bir eğitim almasının yanında zarar görmemesi için çabalar. Bu amaçla en iyi okulları araştıran, çocuklarının eğitimi için yüksek meblağlar harcayan veliler; okulda hijyen kurallarına uyulmasını ister. Ancak, çok kişinin hijyenden anladığı sadece deterjan kokan sınıflar ve tozdan arınmış sıralardır. Oysa ki bir okulda hijyeni sağlayan çok fazla madde vardır ve yüzeysel temizlik bunların en sonunda gelir. Bir okulda haşere istilası olduğu zaman yapılan temizlik sonuç vermez; çünkü okul ilaçlama yapılmazsa sürekli ortalıkta dolaşan haşereler temiz bölgeleri de pisletir ve o ortamda hijyen adına bir iz kalmaz. Özellikle de geceleri harekete geçen ve gün içinde oluşan çöp ve artıklarla beslenen haşereler, vücutlarında bulunan milyonlarca bakteriyel organizmayı, çocukların ders işlediği ve yemek yediği bölgelere bırakarak hastalık riski oluşturur. Direnci yetişkinlere göre daha zayıf olan çocuklar, bu durum nedeniyle yetişkinlere göre daha büyük risk altındadır.

Okul İlaçlamada Dikkat Edilecek Hususlar

okul-ilaclama
okul-ilaclama

Çocuk sağlığı söz konusu olduğu için; okul yönetiminin okul ilaçlama işlemini yapmak zorunda olduğunu bilmesi gerekmektedir. Her eğitim döneminin başında kontrol amaçlı okul ilaçlama uygulamalarının yürütülmesi atılacak en önemli adım olacaktır. İşlemin, çocukların okulda olmadığı dönemlerde yapılması gerekir. Çünkü, her ne kadar Sağlık Bakanlığı tarafından insan sağlığı üzerinde bir zararı olmadığı onaylansa da bu ilaçlar direnci düşük olan çocuklar üzerinde farklı tesir edebilir. Bu nedenle en doğru zaman yaz tatili dönemleridir. Okul ilaçlama sırasında, özellikle kazan dairesi, depo ve ardiye gibi bölgelerde hassas davranılmalı, buralardaki haşere oluşumları üzerinde daha detaylı çalışılmalıdır. Özellikle küçük yaştaki öğrencilerin ders gördüğü sınıflara ve ana sınıflarına dikkat edilmeli, detaylı ilaçlama yapıldıktan sonra çocukların doğrudan temas ettikleri alanlarda derinlemesine temizlik yapılmalıdır. Böylece hem haşerelerin geride bıraktığı izler hem de böcek ilacının etkileri yok edilmiş olur. Bu aşamada velilere düşen görev, her eğitim öğretim dönemi başında okul yönetiminden okul ilaçlama belgesini talep etmektir. Okul ilaçlama işleminin kurallara uygun ve eksiksiz yapıldığından emin olunmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Tuzla Akrep İlaçlama başlıklı makalemizde akrep öldürür mü, akrep sokması ve akrep türleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir