Pire İlaçlama Yöntemi

İlaçlama kapalı ve ya açık alanlarda insan sağlığına zararı dokunan her türlü canlı ve virüslerden korunmak,  temizlenmek için yapılan eylemdir. İlaçlama Hizmeti işin ehli tarafından yapılmalı ve gereken önlemler alınmalıdır. İlaçlama Hizmeti; pire ilaçlama, böcek ilaçlama, fare ve diğer zararlı haşereler için yapılmaktadır. İlaçlama gereken bölge öncesinde tamamen belirlenmeli ona göre analiz edilmeli ve uygulamalar belirlenmelidir. Çevremizdeki zararlı canlılardan korunmak için birçok yöntem ve uygulama çeşitleri bulunmaktadır.  Zararlı canlılarla kalıcı ve garanti baş etme yolu böcek ilaçlama hizmeti almaktan geçer. İlaçlama yöntemleri kendi içinde çeşitlilik gösterir. Her türlü canlıya göre uygulanacak önlemler farklıdır. En çok kullanılan uygulamalar;

-jel uygulama: jel uygulamada ilacı yiyen hayvan yuvasına dönmektedir. Yuvasında ölen hayvanı diğerleri yer ve böylece toplu ölüm meydana gelir. Jel ilaçlama sonrası temizlik gerekmez. Hamam böcekleri ve haşereler üzerinde çok fazla etkilidir. Jel ilaçlamanın çok fazla tercih edilmesinin nedeni ilaçlanan bölgenin terk edilmek zorunda kalmamasıdır. Ağızla temas halinde herhangi bir zararı yoktur. Alanın kapatılmasına ihtiyaç duymaz.

-sıvı ilaçlama: ilaçlama hizmeti veren yerlerin en fazla kullandığı yöntemdir. İlaç su ile karıştırılarak özel aletlerle püskürtülür. Bu uygulama haşerelerin çok fazla yoğun olduğu bölgelerde uygulanmaktadır. İlaçlamadan sonra 7-10 günlük kısımda ıslak temizlik yapılmamalı talimatlara uyulmalıdır.

-Ulm İlaçlama: bu uygulamama soğuk sisleme makineleri yoluyla uygulanmaktadır. Oldukça etkili bir yöntemdir ve haşerelerin yuvalarına kadar ulaşmaktadır. Bu yöntemde daha çok kokulu ilaç kullanılmaktadır. Uçan böceklere ve pirelere karşı çok etkilidir.

Bu uygulamaların kullanıldığı bir canlı olarak pire ilaçlaması oldukça etkin sonuçlar vermektedir. Pireler üç bacaklı, atik zıplayarak insandan insana geçen kan emici parazit canlılardır. Pireler küçüklüğünden dolayı kolay fark edilmez. İnsanları ısırarak zarar verir. Kıyafetlerde görünmeyen noktalarda saklanma ve yumurtlama yapar. Bir hafta içinde milyonlarca pire kuluçkadan çıkabilmektedir. Evlerde ve yakın çevremizde pirelerin oluşmasına sebep evcil hayvanlarımızdır. Hayvanların kıllarında beslenerek üreyip yayılırlar. Pireler üzerlerinde birçok tehlikeli virüs taşıyabilmekte ve insan kanını emerek bulaştırmaktadırlar.  Pirelerin zararlarından kendimizi korumak için uygulanacak en iyi yöntem pire ilaçlama yöntemidir. Bu yöntemle kalıcı sağlıklı çözümler elde edebiliriz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Böcek İlaçlamanın Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir