Toplu alanlarda fare istilalarına dikkat!

Şehirleşme oranının artması, çarpık kentleşme ile birlikte ekolojik dengede değişikler neticesinde böcekler, hayvanlar ve fareler kendi yaşam alanlarından çıkmış insanların yaşam alanlarına sızmıştır. Bunun neticesinde her geçen gün evlerde, iş yerlerinde, okullarda, hastane ve fabrikalarda fare ve böcek istilaları doğmuştur. İnsanlar az sayıda olan canlılarla baş etme potansiyelini kendilerinde bulsa da bu sorun istila haline geldiğinde mücadele etmek mümkün olmayacaktır.
Günümüzde birçok insan evimde fare var şikayeti ile fare ilaçlama hizmetleri veren firmalardan yardım istemektedir. İlaçlama hizmetleri Sağlık Bakanlığı’nca gerekli ruhsata sahip firmalar tarafından gönderilen uzman ekip tarafından titizlikle gerçekleşen bir işlemdir.
İlaçlamayı uygulayacak uzman ekip, ilaçlanacak ortamda gerekli araştırmaları yapmak için kısa bir keşif yapar. Ardından alanın büyüklüğü ve ilaçlanacak olan fare türü belirlenir. Fare türünün belirlenmesinin ardından hangi ilaçlama türünün uygun olacağına karar verilir. Tüm soruların cevapları netliğe kavuştuktan sonra ilaçlama işlemine geçilir. İlaçlama sıvı kokulu ve sıvı kokusuz olarak ortamdaki canlının miktarına göre değişir. Etraftaki hiçbir canlıya zarar vermeden gerçekleşen bu işlem sonrasında ilaçlama yapılan alanda herhangi bir şikayet kalmayacaktır. Uygulama sonrasında göz ardı edilmemesi gereken önemli hususlar sorumlu kişi tarafından kişi veya kişilere aktarılır.  İlaçlamanın kanunlar çerçevesinde belli periyotlar halinde tekrarlanması her zaman için yaşam alanınızın en güvenilir şekilde kalmasını sağlayacaktır.
Fare ilaçlama uygulamaları özellikle insan topluluğunun yoğun olduğu bölgelerde ihmal edilmemelidir. Buralar okullar başta olmak üzere hastaneler, fabrikalar, oteller, parklar, bahçeler, restoranlar, iş yerleri ve evlerdir. Kendi sağlığımızın yanı sıra çevremizdekilerin sağlığını da düşünmek her zaman yarar sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Fare çeşitlerine göre ilaçlama türleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir