Yılan Türleri ve Yılanla Mücadele

Yılan, pullular grubuna dahil edilen ayaksız ve etçil bir sürüngen türüdür. Yılanları ayaksız kertenkelelerden ayırt eden özellik ise dış kulaklarının ve göz kapaklarının olmayışıdır. Dünya üzerinde yaklaşık 2600 adet yılan türü bulunmaktadır ve bunların yalnızca 200 tanesi zehirlidir. Türkiye’de ise yalnızca 52 tür yılan bulunmaktadır ve bunların da 15 türü zehirlidir. Bu yılanların da zehirleri sağlıklı bir insanı öldürecek kadar güçlü olmamakla birlikte tıbbi müdahaleye ihtiyaç durumunda bırakır ve ciddi yaralanmalara sebebiyet verir. Gelin, yılan türleri ve yılanla mücadele konusunda yapılabileceklere birlikte göz atalım.

Türkiye’deki Yılan Türleri ve Yılanla Mücadelede Atılacak Adımlar

 • Çukurbaş yılanı: Bu yılan türü 200 santime kadar uzama gösterebilir. İnsan sağlığı için zararı yoktur ancak tarla zararlılarıyla beslenmekten hoşlanır. Zehirsizdir.
 • Kedi gözlü yılan: Akdeniz, Ege ve Doğu Anadolu’daki bazı yerlerde görülür. Adını gündüzleri kedi gibi dikey hale gelen göz bebeklerinden alır. Zehirsizdir.
  Boynuzlu Engerek
 • Boynuzlu engerek: Ormanlık arazide yaşayan bu yılan türü kafasındaki boynuz benzeri çıkıntı sebebiyle bu ismi almıştır. Zehirsizdir.
 • Ağrı engereği:  Ağrı ve çevresinde yaşar. Türkiye’deki en zehirli yılan türüdür. Çok hızlı hareket eder. Fare, kuş gibi küçük canlılarla beslenir. Avını yemeden önce zehirleyerek öldürür.
 • Çöl kobrası: Mısır kobrası olarak da bilinir. Türkiye’de yaşayan tek kobra türüdür. Avlarını zehirlemeyi ya da canlı olarak yutmayı tercih eder. Urfa civarında yaşar, seyrek bitkili çöl benzeri yerleri sever.
 • Mahmuzlu yılan: En büyük yılan türleri ailesine mensuptur. Bu türün en önemli özelliği zehirsiz olması kurbanlarını boğarak öldürmesidir. Trakya, Güney ve Batı Anadolu ve Şanlıurfa dolaylarında görülür.

Yılan neye gelmez? Yılanın eve yaklaşmaması için ne yapabilirim?

 • Yılan kapanı kurarak ya da ilaçlama yaparak yılanı zehirleyebilirsiniz.
 • Kükürt, iğde dalı, sarımsak gibi bitkisel yöntemlerden faydalanabilirsiniz.
  Çukurbaş Yılanı
 • Katran kokusu yılanları uzaklaştırır, evinizin dış duvar diplerine sürebilirsiniz.
 • Evinizin etrafına toz kireç dökebilirsiniz. Yılanlar toz kirecin üzerinden geçemezler, çünkü göz kapakları yoktur ve kirecin göz yakıcı etkisinden kaçındıkları için etrafından dolaşmayı denerler. Kıbrıs’ta kırsal kesimlerde yılan türleri ve yılanla mücadelede bu yöntem uygulanmaktadır.
 • Bahçenizde lastik yakabilirsiniz. Karadeniz’de özellikle fındık bahçelerinde bu şekilde yılanla mücadele edilmektedir.

Bu işlemleri uyguladıysanız, fakat yılan türleri ve yılanla mücadele konusunda aklınızda soru işareti kaldıysa, 7/24 hizmetinizde olan çağrı merkezlerimize ulaşarak bilgi edinebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Konut İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir